Ohita

Uutisarkisto

  • Sydänliiton puheenjohtaja Paula Risikko ojensi kunniakirjan professori Tiina Laatikaiselle vuoden sydänterveyden edistäjänä.

    Professori Tiina Laatikainen Vuoden sydänterveyden edistäjäksi

    ​Sydänliitto palkitsee vuosittain sydänterveyden edistäjä -tunnustuspalkinnolla tahon tai henkilön, joka on tehnyt hyvää työtä terveyden edistämisessä. Tänä vuonna palkinto myönnettiin professori Tiina Laatikaiselle pitkäjänteisestä ja monipuolisesta työstä suomalaisten terveyden hyväksi.

  • Kiitos sydänväki!

    Kiitos sydänväki!

    Koronaepidemia on vaikuttanut meidän kaikkien elämään – enemmän tai vähemmän. On kuitenkin monia sairauksia, jotka pahenevat, jos niitä ei hoideta tai jos seurannasta tai kuntoutuksesta ei huolehdita. Tällaisia ovat mm. kansansairautemme kuten sydän- ja verisuonisairaudet, syöpä, diabetes ja mielenterveysongelmat. Tärkeää on, että kiireetön ja kiireellinen hoito ylläpidetään kaikille epidemiasta

  • Lähimmäisenrakkauden kevät

    Lähimmäisenrakkauden kevät

    Korona-kevät koostui sekä suurista huolista että toisaalta valtavasta halusta ja kekseliäisyydestä auttaa. Kevät 2020 näyttäytyy näin jälkikäteen lähimmäisenrakkauden keväänä. Niin kuin yksi jäsenistämme minulle kirjoitti: ”Ennen taisivat suvun nuoret pitää minua vähän itsestään selvänä ja saattoivat lykätä kiireiden keskellä kyläilyä. Nyt eivät lykänneet, vaan soittelivat ahkeraan ja lähettivät k

  • Sydänliiton hallitus:  Ketään ei pidä jättää yksin sydänsairautensa kanssa poikkeusaikanakaan

    Sydänliiton hallitus: Ketään ei pidä jättää yksin sydänsairautensa kanssa poikkeusaikanakaan

    Koronaviruspandemia vaikuttaa suuresti sydänsairastuneiden arkeen. Vaikka meneillään on epidemia, sydänsairaudet eivät ole poistuneet. Vuosittain Suomessa ilmaantuu noin 25 000 uutta sydäntapausta. Puolellatoista miljoonalla suomalaisella on sydän- ja verisuonisairauksiin liittyvä lääkitys. Sydänsairauteen sairastuneen jatkohoito- ja kuntoutusmahdollisuudet ovat nyt kaventuneet.

  • Reagoi sydänoireisiin välittömästi myös poikkeusaikana

    Reagoi sydänoireisiin välittömästi myös poikkeusaikana

    ​Sepelvaltimotauti on yleisin kuolinsyy Suomessa ja aiheuttaa vuosittain ennenaikaisia kuolemia enemmän kuin mikään infektiosairaus. Sydäninfarktiin voi sairastua koronapandemian aikanakin. Suomen Kardiologisen Seuran ja Suomen Sydänliiton viesti rintakipuiselle potilaalle on: ”Pandemiankin aikana tulee rintakipuihin suhtautua vakavasti ja hakeutua hoitoon nopeasti.”

  • ​Sujuvien hoitopolkujen ja kuntoutuksen vuosi

    ​Sujuvien hoitopolkujen ja kuntoutuksen vuosi

    Suomessa sairauksien ennaltaehkäisy ja kuntoutus ovat huomattavasti heikommalla tasolla kuin useassa muussa Euroopan maassa. Myös hoitopoluissa on kehittämisen varaa. Sydänliiton painopisteenä on sujuvien hoito polkujen ja kuntoutuksen varmistaminen. Kannustamme sotekeskuksia ottamaan Tulppa-kuntoutuksen osaksi sydänsairastuneiden hoitoa. Aiomme varmistaa, että niin myös tapahtuu.

  • Jotakin uutta, jotakin vanhaa

    Jotakin uutta, jotakin vanhaa

    Jokaisen sydänsairaan ja ikäihmisen on syytä noudattaa kaikkia suosituksia ja määräyksiä. Ennakoiden lopetimme sydäntilaisuudet jo ennen kuin ensimmäistäkään virallista ohjetta annettiin. Viikko viikolta Sydänliiton sydan.fissä ja puhelimessa jakama tieto lisääntyy lisääntyy ja tarkentuu.

  • Kuva: Anna Kara

    Ruoan merkitys korostuu eläkkeelle siirryttäessä

    Valtion ravitsemusneuvottelukunta ja THL ovat juuri julkaisseet uudistetut ruokasuositukset ikääntyneille. Suositus on tarkoitettu valtakunnalliseksi laatusuositukseksi, jolla tuetaan iäkkäiden ravitsemusta ja järjestetään laadukkaat ruokapalvelut, jotka pohjautuvat iäkkäiden tarpeisiin ja edistävät yhdessä syömistä.

  • Sydänliitto tarjoaa tukea ja apua koronavirusepidemian aikaan

    Sydänliitto tarjoaa tukea ja apua koronavirusepidemian aikaan

    Maailmalla ja Suomessa leviävä koronavirus aiheuttaa suuria huolia erityisesti sydänsairastuneiden keskuudessa. Lisäksi riskiryhmien suojelemiseksi tehdyt toimet rajoittavat kaikkien suomalaisten päivittäistä elämää ja vähentävät mahdollisuuksia huolehtia liikunnasta, ravinnosta ja sosiaalisesta kanssakäymisestä. Näissä olosuhteissa Sydänliitolla on erityisen tärkeä rooli auttaa lähimmäisiä.

  • Sydänliiton puheenjohtaja Paula Risikko: Suomi on Euroopan häntäpäässä sydänpotilaiden oikeanlaisessa jatkohoidossa sekä sydänsairauksien ennaltaehkäisyssä

    Sydänliiton puheenjohtaja Paula Risikko: Suomi on Euroopan häntäpäässä sydänpotilaiden oikeanlaisessa jatkohoidossa sekä sydänsairauksien ennaltaehkäisyssä

    ​Sydänkohtauksen saaneista joka viides saa uuden kohtauksen vuoden sisällä. Merkittävä osa näistä olisi ennaltaehkäistävissä. Tähän voidaan vaikuttaa huolehtimalla sydänpotilaiden hoitoketjun sujuvuudesta kaikissa maakunnissa. Tulevaisuuden sote-keskuksiin tarvitaan asiasta vastaava sydänhoitaja sekä riittävästi kardiologista asiantuntumusta. Jokaisella sydänpotilaalle tulisi tarjota kuntoutusta.

Näytä lisää